Усі новини

Кругова економіка без відходів

Кругова економіка без відходів

Часто концепцію кругової економіки плутають із покращеним процесом переробки. Це означає, що промислова система залишиться на місці, а рівень споживання тільки зростатиме.

Така ідея породжує віру в те, що переробка подбає про все. Хоча, для переходу до кругової економіки варто швидше сфокусуватися на попередженні утворення відходів, ніж на їх переробці.

У лінійній моделі економіки ми не враховуємо побічних ефектів, викликаних продуктом, з моменту його продажу до кінцевого споживача. Головна ціль - продати максимальну кількість товарів за мінімальних витрат. Чим вищий показник виробництва компанії, тим успішнішими будуть продажі товарів у жорсткому конкурентному середовищі.

Така схема добре працювала у XX сторіччі, коли ресурси були легкодоступними, а ціни на сировину продовжували знижуватись. Відходи контролювали не виробники, а державні установи, випускаючи відходи з поля зору, або, у кращому випадку, перероблюючи їх.

Далекоглядні виробники, які усвідомлюють майбутні випробування їх економічної стійкості, розуміють: продукт буде дешевше відремонтувати та продати заново, ніж виробити його з нуля.

У теперішній моделі ми добуваємо ресурси, перетворюємо у продукти, споживаємо та утилізуємо. Переробка починається на етапі викидання. Такий процес не створений для збереження і збільшення цінності чи покращення матеріалів. Ми маємо розуміти, що переробка не є ефективною стратегією поводження з невикористаними обсягами ресурсів. Ми опинимось у нескінченній гонитві за постійно утворюваними відходами, замість сприяння їх уникненню, як шляху до важливих нововведень на багатьох рівнях.

Звичайно, легше думати про переробку. Це дозволяє уникнути зміни всієї виробничої моделі. Але у світі, де необхідно змінити норми споживання і використовувати менше енергії, переробка вже не вирішить всіх питань.

Матеріал взято із сайту “World Economic Forum”. Автор Александр Леміль