Усі новини

Які країни забезпечують зелене майбутнє світової енергетики?

Які країни забезпечують зелене майбутнє світової енергетики?

Від Іспанії до Південної Кореї є декілька історій глобального успіху в прагненні досягти нейтрального рівня вуглецю, і, на жаль, не зовсім успішна історія про Україну.

Європа: Іспанія

Цього року Іспанія набрала темпів у відмові від викопних видів палива. Країна виділила 27 мільярдів євро на зелену енергетику і підрахували, що для фінансування  відходу від викопного палива їм попередньо потрібно 750 мільярдів євро. До 2050 року стратегія декарбонізації передбачає зменшення викидів на 90%, відновлення лісів, водно-болотних угідь, також збільшення відсотку поновлюваних джерел енергії з 20% до 97%. У травні уряд Іспанії  ухвалив законопроект, що забороняє нові програми з видобутку вугілля, нафти та газу та припиняє прямі субсидії на викопне паливо. Іспанія також припиняє 69% своїх вугільних електростанцій цього і наступного року.


Загалом у Європі вперше цього року відновлювальні джерела енергії виробили більше енергії, ніж вугілля. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Лейен заявила, що хоче, щоб Європа стала першим у світі вуглецево нейтральним континентом. Протягом наступних 10 років комісія прогнозує інвестиції щонайменше в 1 млн. Євро для досягнення цієї мети, включаючи чверть бюджету ЄС.

Азія: Південна Корея

Через чотири роки після того, як її назвали найбільшим у світі вуглецевим злодієм, цього року Південна Корея претендує стати одним лідерів зеленого курсу, виділивши  61 млрд доларів та зобов’язавшись досягти нейтрального рівня викидів до 2050 року.Президент вирішив припинити залежність Південної Кореї від вугілля та створити зелені робочі місця і збільшити потужність відновлюваної енергії у 3 рази.

Гроші також будуть надані на модернізацію будівель та шкіл і на розширення зелених зон у містах. Для підвищення енергоефективності розумні лічильники будуть встановлені в додаткових 5 мільйонах квартир, а громади отримають стимули для підключення до мікромереж, що забезпечуються децентралізованою енергією з низьким рівнем вуглецю.

План спрямований на підтримку корейських промислових конгломератів, які постраждали від пандемії. Hyundai, Kia, Samsung та EM Korea будуть одними з найбільших бенефіціарів з планами побудувати 45 тисяч нових пунктів зарядки електромобілів та 450 одиниць заправки воднем.

Латинська Америка: Уругвай

Торік Уругвай посів четверте місце у світі за часткою електроенергії, яку він постачає від вітру та сонячної енергії. Міжнародне енергетичне агентство заявило, що частка країни в 36% відстає лише від Данії (50%), Литви (41%) та Люксембургу (37%). Якщо додати гідроенергію, Уругвай випереджає всіх із 97%.

 Це разючий перехід. Двадцять років тому ця південноамериканська країна спалювала нафту, виробляючи майже третину електроенергії, і їй довелося імпортувати енергію з Аргентини. Асад Рехман, співорганізатор Global Green New Deal Campaign, сказав, що успіх переходу Уругваю показує ідеальний баланс соціальних та кліматичних пріоритетів. «Йдеться не лише про вуглець, але й про зниження цін на енергію та подолання енергетичної бідності. Соціальна справедливість є імперативом ".


Африка: Кенія

Поновлювані джерела вже забезпечують понад 93% електроенергії Кенії, і уряд планує продовжувати розширюватися, щоб усі в країні мали доступ до електромереж або до сонячної енергії до 2022 року. Вуглецевий слід у 47-мільйонного населення крихітний у порівнянні з багатими країнами північної півкулі, тому головними рушіями енергетичного переходу є економічні, а не кліматичні міркування. Сонячна, вітряна, гідроенергетика та геотермальна енергія дедалі дешевша та практичніша, ніж викопне паливо. Основна проблема полягає у забезпеченні початкових інвестицій.


Країна має значні відновлювані ресурси для залучення спонсорів. Минулого місяця Африканський банк розвитку оголосив про завершення будівництва геотермальної електростанції, закріпивши провідну роль Кенії на континенті з виробництва геотермальної електроенергії, яка зросла більш ніж у чотири рази за останні шість років. У Кенії також знаходиться найбільша в Східній Африці електростанція для виробництва сонячної енергії - заводу Гарісса, що фінансується Китаєм. Ці події - разом із розширенням вітру та гідроенергетики - збільшили частку населення з електроенергією з 63% у 2017 році до 75% сьогодні.

А що в Україні?

Україна у 2019 році посіла 8 місце в рейтингу країн за привабливістю інвестицій у відновлювану енергетику. Інвестиції у галузь за 2009-2019 склали 10 млрд $. У 2020 частка відновлюваних джерел в Україні  у генерації сягнула 8%, що у 2 рази більше ніж попереднього року. Проте така динаміка навряд збережеться наступного року - збільшення частки зеленої енергії цьогоріч сталося коштом завершення і введення в експлуатацію проектів, розпочатих у попередні роки.

Новою владою було повністю знищено інвестиційний клімат у відновлювану енергетику. Державні гарантії та зобов'язання не виконуються, борги перед зеленою енергетикою вже вимірюються десятками мільярдів гривень і продовжують накопичуватися, політичний тиск на галузь не припиняється. Компанії-виробники зеленої енергії масово подають позови за затримки виплат за вироблену електроенергію. Сума позовів до Державного підприємства "Гарантований покупець", який викуповує зелену електроенергію у виробників та реалізує її, вже сягнула 1 млрд грн. На черзі міжнародні арбітражі проти держави.

Джерело: The Guardian