Усі новини

Як Карпатский бук пішов на стільці для IKEA - дослідження Earthsight 

Як Карпатский бук пішов на стільці для IKEA - дослідження Earthsight 

Протягом 18 місяців, британська екологічна організація Earthsight досліджувала походження деревини для деяких культових товарів IKEA і виявила, що та була отримана шляхом незаконних рубок у лісах українських Карпат, де живуть зникаючі види рисей і ведмедів. Зокрема мова йде про відомі складні стільці Terje та стільці до обіднього столу Ingolf.

 IKEA - найбільший споживач деревини та найбільша компанія роздрібної торгівлі дерев’яними меблями у світі. Компанія працює за бізнес-моделлю “швидких меблів”, що сприяє збільшенню відходів та спричиняє тиск на ліси у всьому світі.  

За висновками Earthsight, постачанням української сировини для IKEA займається Великобичківське господарство. Перевірки Державної екологічної інспекції України (ДЕІ) підтвердили, що Великобичківське ЛМГ незаконно видало ліцензії на «санітарні» рубки на понад сотню ділянок з квітня по червень 2018 року, а дані отримані Earthsight, свідчать, що такі рубки також проводились в аналогічний період тиші у 2019 та 2020 роках, навіть під час всесвітнього карантину у зв’язку із вірусом Covid-19 у квітні 2020 року.

Організація дослідила, що головним постачальником вирубаного бука для IKEA є українська меблева компанія “ВГСМ”, експортуючи їм 96% виробленої продукції.

Цікаво, що за використанням незаконної деревини стоїть найпопулярніше у світі маркування екологічної деревини - FSC (Лісова Опікунська Рада), яка мала б гарантувати дружність товарів з дерева до навколишнього середовища. Натомість, Лісова Опікунська Рада маркує незаконну деревину, вдаючись до корупційних схем, чим помітно підриває зусилля щодо захисту лісів. В той час як більшість екологів виступають за стратегію "зменшення, повторного використання і переробки" (‘reduce, re-use, recycle’), FSC рекомендує споживачам купувати більше первинної деревної сировини та паперу - зазначили активісти. 

У Earthsight переконані, що FSC має терміново подолати свої системні недоліки та змінити філософію відповідно до потреб і викликів ХХІ століття. IKEA має змінити бізнес-модель, відмовитись від принципу невпинного споживання, підвищити ціни на продукцію, та припинити співпрацю з корумпованими структурами, що незаконно маркують сировину. 

У відповідь на розслідування організації,  IKEA заявила про недопустимість незаконно добутої деревини у її товарах, і що компанія «вживає активних кроків для забезпечення перевірки дотримання постачальником норм законодавства».