Усі новини

ГО ReThink спільно з народними депутатами розробили законопроект про заборону пластикових пакетів

ГО ReThink спільно з народними депутатами розробили законопроект про заборону пластикових пакетів

Громадська організація ReThink спільно з народними депутатами  розробила законопроект про обмеження обігу пластикових пакетів.  

Прийняття закону поставить Україну в один ряд з цивілізованими країнами, які розуміють наслідки надмірного використання пластика для довкілля. З початку нового року заголовки в ЗМІ майорять новинами про  країни, що заборонили або обмежили використання пластикових пакетів з 2019 року. Серед тих, що заборонили пакети, вже є й країни з пострадянського простору - Молдова і Грузія. А Європарламент у жовтні 2018 року вирішив взагалі заборонити використання пластикових пакетів та деяких інших одноразових виробів з пластика та замінити їх на екологічні альтернативи. Проте Україна й досі пасе задніх.

 

Ще у липні 2018 року Громадська організація ReThink подала Всеукраїнську петицію щодо обмеження обігу поліетиленових пакетів до Президента, Кабінета Міністрів, Верховної Ради. Під петицією підписались більше 25 тисяч громадян.  Ми отримали відписки. Від того часу ніяких кроків з боку влади немає.

Справа в тому, що виробництво пластикових пакетів в країні ніяк не регулюється, а їх якість та безпечність не контролюється. При цьому переробці підлягають пакети з товстого поліетилену, тонкі пластикові пакети є складними та економічно нецікавими для переробки.

Тому Громадська організація ReThink разом вирішила розробити законопроект,  що запровадить в Україні наступні обмеження щодо пластикових пакетів:

1 етап

Заборона безоплатного поширення пластикових пакетів через роздрібні торгові мережі, супермаркети, магазини, ринки, кіоски та інші точки роздрібної торгівлі, кафе та ресторани.

Заборона використання пластикових пакетів з оксорозкладною домішкою, що спричиняє їх розпад на мікропластик.

2 етап

Заборона тонких пластикових пакетів ( з товщиною стінки до 15 мікрон) з 1 січня 2020 року, переробка яких ускладнена.

3 етап

Заборона легких пластикових пакетів ( з товщиною стінки до 50 мікрон) з 1 січня 2022 року

 

У законопроекті передбачені виключення: пакети шириною до 225 мм, глибиною до 345 мм, довжиною до 450 мм, які надаються покупцям для свіжої риби та продуктів зі свіжої риби, свіжого м’яса та продуктів зі свіжого м’яса, свіжого м’яса птиці та продуктів зі свіжого м’яса птиці, сипучих продуктів, льоду.

Також законопроект запроваджує обовязкову сертифікацію для біорозкладних пакетів.

 

Запропоновані обмеження сприятимуть розвитку ринку альтернатив пластиковим пакетам в країні. Замість них можна використовувати текстильні сумки та мішечки, паперові пакети, або пакети з крохмалю, які використовуються в країнах ЄС, що ввели заборону на пластикові пакети.

Виробництво пакетів з крохмалю можливо на існуючому обладнанні українських виробників пакетів і не потребує додаткових інвестицій. А враховуючи потенціал України як аграрної країни, ми можемо стати провідним виробником біорозкладної гранули з крохмалю у світі.

До розробки тексту законопроекту долучились також юридичні компанії ТОВ «БРІДЖЕС КОНСАЛТИНГ» та ТОВ «ЕВЕРЛІГАЛ СІІІ».