Усі новини

В Раді зареєстровано проект Закону про заборону пакетів

В Раді зареєстровано проект Закону про заборону пакетів

28 січня депутати Верховної ради зареєстрували законопроект №9507 “Про зменшення кількості окремих видів відходів з поліетилену в цивільному обігу”, який запровадить обмеження щодо використання пластикових пакетів в Україні.

Законопроект розроблений на основі Директиви Європейського Парламенту № 94/62/EC та чинних законів країн-членів ЄС.

Подання законопроекту ініційовано Громадською організацією ReThink та більш ніж 50-ма народними депутатами. Його прийняття поставить Україну в один ряд з цивілізованими країнами, які розуміють наслідки надмірного використання пластику для довкілля.

Згідно проекту закону пропонується:

  1. Заборонити надання поліетиленових пакетів на безоплатній основі з 1 січня 2021 року.
  2. Заборонити реалізацію поліетиленових пакетів з товщиною стінки до 50 мікрон з 1 січня 2022 року.
  3. Ввести обов’язкову сертифікацію пакетів на придатність до біорозкладу (для біорозкладних пакетів) у відповідності до національних стандартів з 1 січня 2021 року.

Законопроектом передбачені виключення з гігієнічних міркувань. Заборона не розповсюджується на надлегкі пластикові пакети з товщиною стінки до 15 мікрон та розмірами 225мм*345мм*450мм, що використовуються для м’яса, риби та продуктів з них, а також сипучих продуктів, для яких пакет є первинною упаковкою.

Запропоновані обмеження сприятимуть розвитку ринку альтернатив пластикових пакетам в країні. Замість них можна використовувати текстильні сумки та мішечки, паперові пакети, або пакети з крохмалю, які використовуються в країнах ЄС, що ввели заборону на пластикові пакети”.

Виробництво пакетів з крохмалю є можливим на існуючому обладнанні українських виробників пакетів і не потребує додаткових інвестицій. А враховуючи потенціал України як аграрної країни, ми можемо стати провідним виробником біорозкладної гранули з крохмалю у світі.

Нагадаємо, у липні 2018 року Громадська організація “РЕСІНК” (ReThink) подала Всеукраїнську петицію щодо обмеження обігу поліетиленових пакетів до Президента, Кабінета Міністрів, Верховної Ради. Під петицією підписались більше 25 тисяч громадян. Оскільки крім відповідей на Петицію ніяких кроків з боку влади не було зроблено, громадська організація взялась за написання закону власними силами.

Проект Закону розроблений ГО “РЕСІНК” спільно з народними депутатами Кіралем С.І. та Березою Б.Ю., а також фахівцями юридичних компаній.

Як ми зазначали раніше, пластикові пакети - один з найпоширеніших видів пластикових відходів, що засмічує довкілля. Вони є проблемними для переробки. Їх складно збирати - пакети розносяться вітром по вулицях, полях і лісах. Щорічно тисячі тварин і птахів гинуть від поїдання пакетів.

Загрозу становлять і оксорозкладні пакети, адже з часом вони розпадаються на мікропластик, який попадає у питну воду та їжу. В той час як Європейський Союз вирішив заборонити оксо-розкладні пакети, в Україні вони продаються як екологічні і не проходять ніякої сертифікації.